Keď sa dvere zatvoria — vaginizmus

Vaginizmus je problém,ktorý sa mnoho žien hanbí priznať. Miesto toho si ho radšej nechajú pre seba a dúfajú vo vyliečenie. Medzitým sa však situácia viac a viac zhoršuje. Našťastie existuje riešenie, ale len pokiaľ sa o tom odvážime hovoriť.

1.jpg

 

Mala som nádherné detstvo. Nikdy som nemala žiadny traumatický zážitok. Aj napriek tomu som nemohla mať s nikým sex až do svojich 25 rokov. Moje svaly sa stiahli pri pomyslení na sex, čo spôsobilo, že penetrácia (prienik penisu) nebol možný. Čím viac času uplynulo, tým viac som bola frustrovaná, a nemohla som ani použiť tampón. Uplynulo mnoho rokov, než som sa odvážila povedať o svojom probléme gynekológovi. Bol to práve on, kto mi povedal, že môj problém nebol vôbec ojedinelý – volá sa vaginizmus.

Dora má dnes 33 rokov, má šťastný vzťah so svojím priateľom a užíva si mnoho sexu. Ale aby sa jej toto podarilo, potrebovala dlhé roky terapie s pomocou svojho gynekológa a psychológa.

 

Keď sa duša poraní

Dôvody, prečo je potrebná tak intenzívna terapia, sú vo väčšine prípadov psychologické. Vo vážnejších prípadoch môže byť v pozadí sexuálne zneužívanie alebo zlé skúsenosti, ale väčšina pacientiek trpí touto chorobou kvôli komplexom z detstva (prísna výchova, skrytá homosexualita alebo nedostatok sebavedomia). Niekedy môže symptómy spustiť i bolestivá skúsenosť pri prvom sexuálnom styku.

Vaginizmus je ochorenie, pri ktorom dochádza k neúmyselnému stiahnutiu vnútorných svalov vagíny, čo môže byť spôsobené niekedy i len pomyslením na sex. (Kvôli podrobnejšiemu vysvetleniu sa pozrite na radu nášho odborníka.) Príčinou vaginizmu môže byť tiež biologický problém, a to napríklad predchádzajúca operácia, zápal alebo dokonca tumor.

 

Dvere sa zatvárajú

Ženy problém obvykle spozorujú pomerne skoro. Väčšina totiž začne používať tampóny a žiť sexuálnym životom v pubertálnom veku a už vtedy sa problém prejaví. Napriek tomu sa mnoho z nich za svoje príznaky hanbí natoľko, že im trvá roky, než vyhľadajú pomoc lekára. Miesto toho začnú byť odmerané, prestanú chodiť na rande, obviňujú sa zo svojej choroby a čakajú na zlepšenie.

To je veľká chyba, pretože, ako sme už spomenuli vyššie, stiahnutie vagíny je úplne neúmyselné a samo sa nevylieči. S každým ďalším zlým zážitkom sa tento problém navyše zhoršuje.

 

Je tu riešenie

Otázka znie, čo môžeme s vaginizmom robiť? Predovšetkým je treba konzultovať tento problém s lekárom a vylúčiť všetky možné fyziologické príčiny. Až potom je možné začať s terapiou. Tá väčšinou trvá veľmi dlho, ale dobrou správou je, že je takmer vždy úspešná.

Ako terapia prebieha? Najprv vám gynekológ dá domácu úlohu. Budete doma samostatne trénovať preniknutie s pomocou malého vibrátora. Sama potom zistíte, že je to vlastne možné. Tiež budete musieť konzultovať svoj problém s psychológom, ktorý vám môže pomôcť prijať vašu ženskosť a naučí vás, že vagína nie je nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Nakoniec si uvedomíte, že sex je dar života, ktorý vám môže priniesť nesmierne potešenie, pokiaľ  ho teda chcete.

Ste puritánka alebo... „šľapka“?

Ste puritánka alebo... „šľapka“?

Je to skutočne neuveriteľné, ale ešte aj v dnešnej dobe, pokiaľ žena miluje sex a nebojí sa o tom hovoriť, môže byť jednoducho označená ako „šľapka". Ak je, na druhej strane, žena v tomto ohľade o niečo zdržanlivejšia, nebodaj plachá (alebo jednoducho je iba toho názoru, že do jej sexuálneho života nikomu nič nie je), môže byť zas považovaná za puritánku. Obidve nálepky sú pomerne nebezpečné, pretože môžu nastaviť hranice ženskej sexualite v rámci zažitých spoločenských preferencií.

Dočítať sa viac
Milujte svoju vagínu a ona bude milovať vás

Milujte svoju vagínu a ona bude milovať vás

Túžite po dokonalej vagíne? Prijmite svoju ženskosť takú, aká je, a žite dlhšie miesto toho, aby ste sa ľutovali!

Dočítať sa viac
Videli ste už niekedy svoju vagínu?

Videli ste už niekedy svoju vagínu?

Pokiaľ ste si, milé ženy, mysleli, že každý človek svoje telo dobre pozná, mýlili ste sa. Štúdia urobená v 80. rokoch 20. storočia totiž ukázala, že mnoho žien vôbec nevie, ako vlastne ich vagína vyzerá. 
Lucille Blum, newyorská psychologička, v rámci tejto štúdie požiadala desiatky žien, aby nakreslili svoju vagínu. Výsledky boli veľmi šokujúce. Viac než polovica z nich zabudla nakresliť svoj klitoris.  

Dočítať sa viac