Naozaj žijeme v prudérnej spoločnosti?
Dokonca aj taká jednoduchá veta ako „žijeme v prudérnej spoločnosti“ naznačuje veľa o našom vzťahu k intímnym témam. Jedným z najpodstatnejších dôvodov môže byť nedostatočná informovanosť. Keď sa pozrieme zblízka, uvidíme, že sexuálna výchova, kontrola pôrodnosti, rodinné plánovanie alebo detská výchova stále nie sú v mnohých krajinách súčasťou školského vzdelávania. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, deti sa na seba často vzájomne obracajú, aby získali informácie o sexe a svojich vlastných telách.
Prečo je nutné zničiť tento prudérny prístup v spoločnosti? Napríklad preto, že deti môžu na internete ľahko nájsť informácie, s ktorými sa svojim rodičom nikdy nezveria pretože sa jednoducho hanbia. Len to vyskúšajte a zadajte do Googlu slovo „vagína“ a pozrite sa na výsledky. Pravdepodobne sa zamyslíte, či je naozaj nutné vysvetľovať deťom nahú pravdu, alebo radšej necháte internet, aby to urobil za vás.
Je v poriadku doma chodiť nahý?
Čo sa týka „nahej" pravdy, veľa ľudí sa ma pýtalo, či môžu doma tráviť čas neoblečení. Kontaktovala ma aj jedna matka, ktorá sa bála nechať dvojročnú dcéru vo vani s chlapcom rovnakého veku. Reakcie rodín na túto tému, sú naozaj rôznorodé. Niektorým nahota pripadá celkom prirodzená, iní zakazujú svojim blízkym byť čo i len bez trička a nohavíc. Je dôležité vedieť, že deti sa ohľadne ľudskej nahoty začnú cítiť zvláštne približne v ôsmich rokoch. To je tiež čas, kedy sa začínajú pýtať na hlavné rozdiely medzi dievčatami a chlapcami. Zatiaľ čo v troch rokoch si kladú len otázku, prečo chlapci a dievčatá cikajú inak, v ôsmich rokoch ich už zaujíma pôrod, bozkávanie, sex a bábätká.
Rodičia si väčšinou robia starosti skôr o svoje dcéry než o svojich synov. Ak majú dievčatko, sú oveľa opatrnejší. Spravidla pred ňou oveľa skôr prestanú hovoriť o nahote a samozrejme aj chodiť nahý. To však celú situáciu zhoršuje a dievčatá sa potom horšie zoznamujú so svojím telom.
Väčšina rodičov si neuvedomuje, že keď povolia svojej malej dcérke lakovať si nechty, používať lesk na pery, lepiť si tetovanie a nosiť vysoké podpätky, prakticky tým podporujú a urýchľujú jej sexuálny vývoj. Zároveň ale sklamú v okamžiku, keď majú svojim dcéram poskytnúť dostatok informácií ohľadne ich pohlavia. Mlčia o témach, ako je vagína, klitoris, vaječníky. Teda o všetkých orgánoch, ktoré robia ženu ženou.
Záleží na každej rodine, kedy začne rozoberať nahotu a rozdiel medzi mužským a ženským telom. Jedna vec je ale istá, všetky deti o týchto veciach hovoria už v škôlke.
Chlapci sú pochopiteľne v inej situácii. Siahať si na penis pre nich nie je nič neobvyklé, pretože to pre nich predstavuje neoddeliteľnú súčasť dennej hygieny. Pediater tiež rád upozorní prípadnú fimózu a poradí rodičom, ako jej zabrániť. Neskôr už záleží len na rodine, ako bude diskusia na túto tému pokračovať. Nech sú už dôvody akékoľvek, hovoriť s chlapcami o sexe je tiež veľmi dôležité.
Ako sa zachovať, keď... ?
Často sa stáva, že sa dievča v škôlke zmieni o svojej "šušurke" a pani učiteľka vynadá rodičom, pretože sa sama hanbila na otázku odpovedať pred ostatnými deťmi.
Čo robiť, ak by sme o týchto témach chceli správne informovať? Ako a kedy máme hovoriť so svojimi deťmi o sexe? Nasledujúci zoznam vám môže pomôcť. Je dôležité si ale uvedomiť, že sexuálna výchova závisí aj na deťoch samotných a na tom, koľko majú súrodencov. U starších súrodencov je obvyklé, že tieto témy začnú s tými menšími preberať skôr, než sa o to pokúsia rodičia.
Nech urobíme čokoľvek, vždy je dôležité hovoriť o týchto veciach postupne a používať slová, ktorým deti rozumejú.
3–5 rokov
• Nechajte dievčatá kúpať sa spoločne s chlapcami. Nehovorte o hanbe a hanbení sa. Ak poznamenajú, že sú rozdielni jednoducho im odpovedzte, že je to prirodzené a samozrejmé.
6–7 rokov
• Môžete si čítať knižky o ľudskom tele a skúmať spoločne vaše vlastné. Od tohto veku deťom môžete tiež povedať, ako vznikajú bábätká, ako rastú v maminom brušku a ako sa rodia.
8–10 rokov
• Môžete použiť rozdiel medzi dievčatami a chlapcami na vysvetlenie jeho využitia v láske, zakladaní rodiny, počatia, pôrodu a výchovy dieťaťa.
9–12 rokov
• Dievčatá by sa pomaly mali pripravovať na menštruáciu a všetko, čo s ňou prichádza, vrátane nákupu hygienických potrieb. Dnes existujú vložky a tampóny určené priamo teenagerom, ich nákup môže byť ďalšia skúsenosť pre matku s dcérou.
13–15 rokov
• Je čas na podrobnú sexuálnu výchovu. Pokiaľ o tom s dcérou nechceme hovoriť my, môžeme pre ňu a jej kamarátky usporiadať dievčenskú párty, kde pozvaný odborník, napríklad gynekológ, odpovie na všetky ich otázky (možno aj dopredu e-mailom).
Postupné riešenie veci pomôže tomu, aby sa proces stal prirodzeným a nie strašidelným alebo tajomným. Je tiež veľmi dôležité aby prvé stretnutie so sexualitou a so sexom prebehlo v bezpečnom prostredí s pozitívnym emocionálnym pozadím. Pokiaľ je „šukanie" jediné slovo, ktoré dieťa pozná, môže to mať dlhotrvajúce následky na emočnú stránku jeho milostného života.
Spolužiaci a kamaráti sú pre každé dieťa v škole veľmi dôležití. Rodičia by preto vždy mali hovoriť s učiteľom o tom, kedy a ako budú sexualita, ochrana a hygiena počas vyučovania preberané. Pokiaľ sa na to vyučujúci necíti byť pripravený, malo by sa zvážiť pozvanie psychológa alebo iného odborníka.
Rada odborníka
Matka, sledujúca sexuálny vývoj svojej dcéry, by si mala uvedomiť, že ona a pár jej kamarátok dostane prvú menštruáciu oveľa skôr než môže očakávať. Je preto vhodné vopred zvoliť postup, ako pripraví svoju dcéru na prichádzajúcu menštruáciu a hygienické zmeny, ktoré s ňou prídu.
Váš Idelyn Expert